Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Kultura
XIX Dni Fromborka
Wprowadzono: 14-07-2022|Administrator| wyświetleń: 2294
grafika

Zakończyły się obchody XIX Dni Fromborka, cyklicznej imprezy plenerowej, której inauguracja rozpoczęła się 8 lipca 2022 r. o godz. 17.00 . Zastępca Burmistrza Damian Krasiński rozpoczął uroczystość od powitania przybyłych gości, w tym delegacji z miast partnerskich, a szczególnie mieszkańców naszego miasta i gminy.

Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Zbigniew Pietkiewicz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej we Fromborku Ryszardem Pawluczukiem wręczył parom małżeńskim odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie. Dla jubilatów zaśpiewał nasz zespół "Warmianki". Dni Fromborka to świetna okazja do uhonorowania naszych mieszkańców i wręczenia wyróżnień za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz Gminy Frombork oraz odznaczeń „Za zasługi dla rolnictwa”. Ceremonii dekoracji dokonali Burmistrz Fromborka, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Przewodniczący Rady Seniorów Bogdan Jussis. Dla wyróżnionych i odznaczonych zaśpiewał zespół Yabadoo oraz grupa przedszkolaków z przedszkola Gwiazdkowe Wzgórze, którzy dodatkowo pokazali wszystkim Frombork i jego historię w wyjątkowy sposób.

Już po raz VXII mieliśmy okazję uczestniczyć w uczcie wizualno-dźwiękowej oglądając spektakl teatralny pt. "Mayday 2" w wykonaniu aktorów teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, który wszystkich bardzo rozweselił. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami na stojąco za mistrzowskie wykonanie sztuki.

W sobotę 9 lipca na placu przy Promenadzie zgromadzili się przedstawiciele służb mundurowych, którzy przygotowali pokaz sprzętu, jakim posługują się, na co dzień, a niesłabnącym zainteresowaniem cieszył się VII Rodzinny Piknik Strażacki. Dla dzieci przygotowano m. in. rozrywkę na zamku dmuchanym oraz torze przeszkód do zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Mieliśmy okazje zobaczyć wozy strażackie różnych specjalizacji, samochody do przewozu więźniów, karabinki do paintballu. 43 Batalion Piechoty Lekkiej w Braniewie zaprezentował armatkę przeciwlotniczą i wyrzutnię rakiet. Wojsko też zorganizowało konkursy sprawnościowe, które nagradzało własnymi gadżetami. Morski Oddział Straży Granicznej przypłynął poduszkowcem, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Natomiast Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu zorganizował punkt mierzenia ciśnienia i poziomu glukozy. Mogliśmy też skorzystać z punktu konsultacyjnego „Czyste powietrze” gdzie fachowcy z WFOŚiGW oraz pracownicy Urzędu doradzali, jak uzyskać dotacje przy zmianie źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Z kolei Panie M-G OPS we Fromborku na warsztatach profilaktycznych prezentowały tablice poglądowe z narkotykami i dopalaczami, by młodzi mogli się ustrzec przed nieświadomym zażyciem takich substancji. Nie zabrakło Zakładu Utylizacji Odpadów, który zachęcał do prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, a zgromadzone dzieci uczyły się rozróżniać, do którego pojemnika powinny wyrzucać poszczególne rzeczy.

Podczas Dni Fromborka nie zabrakło akcentu ukraińskiego - przedstawicielki naszych gości, które od kilku miesięcy mieszkają w naszym powiecie śpiewały w swoim ojczystym języku. Następnie program artystyczny zaprezentowały dzieci z Centrum Kulturalno-Bibliotecznego we Fromborku. Oprócz wymienionych atrakcji równie prężnie zaprezentowały się stoiska kulinarne i rekreacyjne. Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały swoje wyroby, tak charakterystyczne dla Fromborka i okolic.

W części artystycznej wystąpiły zespoły: KORZUH, ABBA SHOW i BIG DAY, formacja która w roku bieżącym obchodzi 30 - lecie założenia, uhonorowana ślicznym tortem z dedykacją. Publiczność świetnie się bawiła, śpiewała razem z zespołami, tańczyła, klaskała. W tym samym czasie we Fromborskiej Katedrze odbył się Koncert Organowy, który zgromadził bardzo wielu słuchaczy, miłośników dźwięków naszych zabytkowych organ, które wydobywał w sposób nieskazitelny obecny maestro Heribert Metzger. Chętni mogli także zwiedzić nieodpłatnie obiekty Muzeum Mikołaja Kopernika i Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Wzgórza Katedralnego. Pogoda sprawiła nam miłą niespodziankę, gdzie przez wiele deszczowych lat, tym razem przywitało nas piękne słońce . Wprawdzie było dość wietrznie, ale słonecznie. Całość wydarzenia zwieńczyły wystrzelone w niebo sztuczne ognie, rozświetlając ciemność nocnego nieba. Po pokazie rozpoczęła się dyskoteka pod gwiazdami z Kopernikiem.

Dziękujemy wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu przyczynili się do organizacji tegorocznych Dni Fromborka.

Dziękujemy również za patronat medialny i jednocześnie zapraszamy serdecznie wszystkich na kolejne XX jubileuszowe Dni Fromborka w 2023 roku.

Do zobaczenia

A Nasze wspólnie świętowanie 712 rocznicy urodzin Fromborka przedstawiamy na załączonej galerii dostępnej pod poniższym linkiem na naszym profilu FB:

https://www.facebook.com/UMiGFrombork/posts/551099913161646

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 77
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 84
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61