Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Informacje
ROLNICZE ŚWIĘTO - DOŻYNKI GMINNE W JĘDRYCHOWIE
Wprowadzono: 06-09-2020|Administrator| wyświetleń: 4566
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 175
Autor: Jolanta Bieńkowska

Święto wszystkich rolników na stałe zapisało się już w kalendarzach. Dożynki, jak się zwykło mawiać, są zwieńczeniem ciężkiej pracy wszystkich tych, którzy wstają, zanim jeszcze kogut zapieje.

Święto plonów stało się zatem okazją do tego, by wszyscy mogli podziękować polskiej wsi za dar największy, czyli chleb powszedni. Miasto i gmina Frombork, jak zwykle uroczyście obchodzą dożynki, co roku odbywają się one w innym sołectwie. Tym razem zaszczyt ten przypadł wsi Jędrychowo.

W sobotę 5 września uroczystą mszą świętą polową w intencji rolników, za tegoroczne plony i zbiory rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Gminne w Sołectwie Jędrychowo.

W uroczystościach dożynkowych udział wzięli zaproszeni goście, rolnicy, radni i sołtysi oraz mieszkańcy miasta i gminy Frombork. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili między innymi: Senator RP Jerzy Wcisła oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz.


Na Mszę Świętą, koncelebrowaną przez proboszcza Parafii Wniebowzięcia NMP księdza Prałata Jacka Wojtkowskiego i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Błudowie ks. Huberta Chodynę, sołtysi gminy Frombork przynieśli w darze kosze dożynkowe wypełnione i ozdobione darami natury z tegorocznych plonów. Podczas Mszy świętej ks. Prałat poświęcił dożynkowy bochen chleba przekazany przez Starostów Dożynek oraz złożone pod sceną dary i wieńce dożynkowe.

Tegorocznymi Starostami Dożynek byli: Anna i Bartosz Karpowicz z Krzyżewa. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się przekazaniem chleba dożynkowego przez Starostów na ręce Burmistrza. Po czym nastąpił poczęstunek dożynkowego chleba dla uczestników dożynek. Tego dnia dana nam była radość, że z zebranego w tym roku ziarna wszyscy mogli się podzielić dopiero co wypieczonym, świeżym, pachnącym chlebem.

Podczas uroczystości dożynkowych dwunastu rolników szczególnie wyróżniających się w sektorze rolnictwa w Gminie Frombork otrzymało Honorowe Odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa" nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku Minister honorowo wyróżnił dwanaście pań. Odznaki za ich trud, rzetelność, ciężką pracę, dbałość o rozwój i wizerunek, za wzorowe prowadzenie swoich gospodarstw oraz wdrażanie nowoczesnych metod gospodarowania otrzymali: Genowefa Brewczak, Grażyna Demkowicz, Mirosława Guściora, Jadwiga Karpowicz, Bożena Korybska, Krystyna Łukaszuk, Małgorzata Markus, Wanda Pawluczuk, Pelagia Sabatowicz, Maria Sadzewicz, Aleksandra Sołoduch i Krystyna Uhryn. Uroczystego uhonorowania rolników dokonali: Senator Jerzy Wcisła, Wicemarszałek Miron Sycz, Burmistrz Zbigniew Pietkiewicz, gratulując serdecznie tak zaszczytnego wyróżnienia.

Dożynkowy dzień był okazją do wyrażenia uznania za ciężką i pełną poświęceń pracę w rolnictwie, godną najwyższego szacunku i uznania przez całe społeczeństwo. Burmistrz Zbigniew Pietkiewicz podziękował wszystkim rolnikom i ich rodzinom za trud pracy na roli, za zebrane plony, będące efektem całorocznej pracy. Wszystkim Rolnikom życzył wszelkiego dobra, zdrowia i wytrwałości w codziennej pracy, sprzyjających warunków atmosferycznych oraz satysfakcji z ich gospodarczych rezultatów. Aby ich trudny i piękny zawód był z należytą godnością doceniany i szanowany. Podziękował także wszystkim za udział w uroczystościach, które to stanowią docenienie znaczenia Święta Plonów dla wszystkich mieszkańców miasta i Gminy Frombork.

W uroczystościach dożynkowych podziękowania i gratulacje złożyli także: Senator Jerzy Wcisła, Wicemarszałek Miron Sycz oraz Starościna Anna Karpowicz.

Uroczystość była jak co roku okazją do zaprezentowania pięknych stroików dożynkowych. Oryginalnie wykonane witacze oraz prezentacja płodów rolnych z tegorocznych zbiorów na placu dożynkowym i scenie przykuwały uwagę uczestników dożynek. Wszyscy autorzy włożyli w ich wykonanie dużo pracy i serca. Okazuje się, że ciężka praca rolników, mimo wielu przeciwności, przyniosła spodziewany efekt. Zapasy na zimę murowane, chleba też nam nie zabraknie.

Uroczystości dożynkowe zakłócił niestety "kolega" deszcz, który pojawia się zawsze tam, gdzie jest najmniej oczekiwany. Nie udało się jednak mu zakłócić zabawy i zepsuć dobrych nastrojów uczestników dożynek. Potem była już tylko radość przy, jak przystało na dożynkowe święto, suto zastawionych stołach.

W trakcie dożynek nie zabrakło poczęstunku dla uczestników dożynek. Serwowana była grochówka i bigos z kwaszonej kapusty. Nie zabrakło również słodkości i ciast upieczonych przez gospodynie naszych sołectw. Artystyczną oprawą i uświetnieniem uroczystości dożynkowych był występ zespołu Warmianki i fromborskiego chóru.

Podczas uroczystości dożynkowych rozstrzygnięty został Konkurs Nalewek Domowych "Smaki Babiego Lata", w którym finalnie wygrały dwa Sołectwa - Drewnowo i Krzyżewo. Odbyły się także konkursy, które przygotował dla uczestników dożynek Ośrodek Kultury. Tu można się było zmierzyć z mistrzami ubijania masła i mielenia zboża na mąkę.

Organizatorem święta plonów był Urząd Miasta i Gminy, Sołectwo Jędrychowo i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury we Fromborku. Dziękujemy księdzu Prałatowi Jackowi Wojkowskiemu za odprawienie uroczystej mszy dożynkowej w intencji rolników, a także sołtysom za przygotowanie koszy dożynkowych. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu Dożynek Gminnych w Sołectwie Jędrychowo.

Jolanta Bieńkowska

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
07-06-2023 | Administrator
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 77
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 84
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61